Covid 19

Vakalara Genel Bakış

Veri alınamadı

Ülkere Bakış

Dünya Haritası

En Çok Vaka Bildirilen Ülkeler

Veri alınamadı

En Çok Ölüm Bildirilen Ülkeler

Veri alınamadı

En Çok İyileşen Bildirilen Ülkeler

Veri alınamadı

Ülkelere Göre Günlük Bildirilen Vakalar

Veri alınamadı

Ülkelere Göre Günlük Bildirilen Ölümler

Veri alınamadı

Ülkelere Göre Günlük Bildirilen İyileşenler

Veri alınamadı

COVID-19 (Coronavirus Disease 2019), yeni tip bir koronavirüs olan SARS-CoV-2’nin neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. COVID-19, Aralık 2019’da Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıktıktan sonra hızla dünya geneline yayılan bir pandemiye dönüşmüştür.


Damlacık Yolu: En yaygın bulaşma yolu, hasta bir kişinin öksürdüğü, hapşırdığı veya konuştuğu sırada virüs içeren solunum damlacıklarının çevreye yayılması ve bu damlacıkların ağız veya burun yoluyla başka bir kişiye solunmasıdır. Bu nedenle, sosyal mesafe ve maske takma önlemleri, bu tür bulaşmayı azaltmaya yardımcı olabilir.

Yüzeye Temas: COVID-19, hasta bir kişi tarafından bulaştırılmış virüsle kontamine olmuş yüzeylere temas edildiğinde de bulaşabilir. Sonrasında bu yüzeylere temas eden kişi ellerini yüzüne, gözlerine, burununa veya ağzına götürdüğünde virüsün vücuda girmesi mümkün olabilir. Bu nedenle ellerin sık sık yıkanması veya dezenfekte edilmesi önemlidir.

Havada Asılı Partiküller: COVID-19’un havada asılı virüs partikülleri ile bulaşma ihtimali de bulunmaktadır, özellikle kapalı ve kalabalık mekanlarda. Bu nedenle iyi havalandırma sağlamak ve maske takmak bu tür bulaşma riskini azaltabilir.

Fekal-Oral Yolu: Bazı araştırmalar, virüsün dışkı yoluyla atıldığını ve bu yolla da bulaşabileceğini göstermektedir. Temizlik ve hijyen önlemlerine dikkat ederek bu riski azaltmak mümkündür.

Semptomlu ve Semptomsuz Taşıyıcılar: COVID-19’un bulaşabilirliği, semptomlar gösteren hastaların yanı sıra semptomsuz taşıyıcılar aracılığıyla da gerçekleşebilir. Bu nedenle, kişiler arasındaki temas ve sosyal mesafe önemlidir.

 


COVID-19 belirtileri ateş, öksürük, nefes darlığı, kas ağrıları, baş ağrısı, tat veya koku kaybı gibi semptomları içerebilir. Ancak bazı kişiler semptomsuz veya hafif semptomlarla da enfekte olabilir.

COVID-19’dan korunmak için maske takma, sosyal mesafe kurallarına uyma, sık el yıkama veya el dezenfektanı kullanma, kalabalık ortamlardan kaçınma ve COVID-19 aşısını olma gibi önlemler alınmalıdır.


Enerji seviyeniz ne kadar yüksek olursa, vücudunuz o kadar verimli olur. Vücudunuz ne kadar verimli olursa, kendinizi o kadar iyi hissedersiniz ve üstün sonuçlar elde etmek için yeteneğinizi daha fazla kullanırsınız.

Evde Kal

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu en son foto galeri haberleri ilginizi çekebilir

Giriş Yap

Lafcok.com - Magazin - Gündem - Haber ve Eğlence Portali ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!