Faiz arttı, artmaya devam edecek

Faiz arttı, artmaya devam edecek
Faiz arttı, artmaya devam edecek
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararını açıkladı. Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizini 500 baz puan artışla %30 seviyesine çıkardı. Enuygun Finans adına konuşan Kıdemli Finans Ürünleri Müdürü Esin Abacı, faiz oranlarındaki bu artışın, ekonomi ve finans piyasaları üzerindeki etkilerini değerlendirdi.

Önceki toplantıda enflasyonun ana eğilimini düşürme ve orta vadede tek haneli enflasyon hedefini vurgulayan Para Politikası Kurulu (PPK), bugün alınan faiz artışı kararıyla da bu hedefe ulaşma konusundaki kararlılığını sürdürdü.

Enuygun Kıdemli Finans Ürünleri Müdürü Esin Abacı, bu durumu ayrıntılı bir şekilde analiz ederek şunları söyledi: ‘‘Merkez Bankası, piyasaların beklentilerine uygun bir şekilde 500 baz puanlık bir artışla politika faiz oranını %30 seviyesine yükseltti. Bu faiz artışının devam edeceğini öngörmekteyiz. TCMB’nin faiz artışlarıyla birlikte mevduat ve kredi faiz oranlarında da artışlar yaşandı. TCMB verisine göre 8 Eylül itibarıyla açılan ihtiyaç kredisi faiz oranları yıllık %60 seviyesine yaklaştı, bu oran son 21 yılın en yüksek seviyesine çıkarak ihtiyaç kredisine olan talebi azalttı. Ayrıca, bankaların yeni müşteri kazanımı için özel faiz oranlı ihtiyaç kredisi kampanyalarına olan talepler de ciddi şekilde arttı ve bu artışın önümüzdeki süreçte de devam edeceğini öngörüyoruz.’’ dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
bay_ld_m
Bayıldım
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
kahlaha
Kahlaha
0
cool
Cool
0
suskun
Suskun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Laf Çok - Magazin - Gündem - Haber ve Eğlence Portali ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!