Filmlerde Doğru Gibi Gösterilse de Gerçekle Uzaktan Yakından İlgisi Olmayan İlginç Bilgiler

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Filmler bize bambaşka dünyaların kapılarını aralarken, bir yandan da yanlış bilgiler verebiliyor. Filmlerde yer alan yanlış bilgilerin bir listesini yaptık. Buyurun…👇

Kaynak: https://www.mentalfloss.com/posts/lie…

Filmler bize bambaşka dünyaların kapılarını aralarken, bir yandan da yanlış bilgiler verebiliyor. Filmlerde yer alan yanlış bilgilerin bir listesini yaptık. Buyurun…👇

1. T-rex hareket etmeyen cisimleri görmüyor deniyordu…Jurassic Park, sayısız çocuğa bir T. rex ile yüz yüze gelme korkusunu aşıladı. Ama aynı zamanda onlara gerçekten olursa ne yapmaları gerektiğini de öğretti. Dr. Alan Grant filmde Lex’e, “Hareket etme. Hareket etmezsek bizi göremez.” diyor.

2. Bir patlamadan yavaşça uzaklaşmak sadece cesaret gerektirmez, aynı zamanda fiziğe meydan okumanız da gerekir. Bir bomba patladığında insanlar şaşkına döner çünkü gazın hızlı genleşmesi ve basınçtaki değişiklik şiddetli bir rüzgar oluşturur. Ancak filmlerde bunu göremeyiz.

3. Death Star in Star Wars: A New Hope’da patlama sesleri duyulur ancak uzayda ses yok. Ses, hava veya su gibi bir ortamdaki bitişik moleküller arasında titreşerek yayılır.

4. Gerçek astronot kaskları, Countdown ve Interstellar ve diğer birçok uzay filmindeki gibi içeriden aydınlatılmaz. Öyle olsaydı, iç ışıklar yakıldığında arabanızın ön camındakine benzer bir parlama yaratırdı.

5. Hollywood ses editörlerinin dramatik etki için yaratıcı ses kullandıkları tek yer uzay değil. Kel kartallar hakkındaki bilginiz çoğunlukla filmlerden geliyorsa, sesinin görünüşüne uyduğunu düşünürsünüz. Görkemli ve tehditkar… Ancak gerçekte öyle değil.

6. Hollywood’un silah susturucu versiyonuna da aldandık…Gerçekte ise silah sesini tamamen susturmaz.

7. The Dark Knight’ta Joker’in ve Liar Liar’da Fletcher Reede’nin yaptığı gibi tutuklandıktan sonra arama hakkınız olmuyor.

Gerçek hayatta, hapishaneden arama yapmayla ilgili yasalar eyaletten eyalete değişir.

8. Beynimizin sadece yüzde 10’unu kullandığımız tamamen yalan. Yüzde 10 efsanesi birkaç bariz nedenden dolayı yanlıştır. Her şeyden önce, çoğu beyin yaralanmasının insanların yaşamları üzerinde herhangi bir etkisinin olmayacağı anlamına gelir.

9. Taken, Blade Runner ve şimdiye kadarki her suç filminde gördüğünüz bir şey var: Sadece birkaç zekice tuş vuruşuyla, birisi bulanık bir fotoğrafı veya videoyu kusursuz bir netlik noktasına kadar geliştiriyor. Bu aşağı yukarı imkansızdır çünkü temelde sıfırdan yeni veriler yaratmanız gerekir.

10. Bir başka kabul gören yanılgı, kişi en az 24 saat kayıp değilse, polisin kayıp kişiler raporu düzenleyeceği. Halk arasında o kadar yaygın bir yanılgı var ki, Portland, Oregon’dan New York City’ye kadar birçok resmi web sitesi, kayıp bir kişiyi bildirmeden önce bekleme süresi olmadığını açıkça belirtiyor.

11. Birinin zehirli bir yılan tarafından ısırıldığını görürseniz, Elsa Pataky’nin Snakes on a Plane’daki karakterinin yaptıklarını taklit etme eğiliminde olabilirsiniz: Yarayı kesip açın ve zehri emerek dışarı çekin. Kahramanca ancak kötü bir fikir.

Ağzınız mikroplarla dolu olduğu için kes ve em yöntemi enfeksiyon riskini artırır.  Ağzınızda herhangi bir açık yaranız varsa, zehir kendi kan dolaşımınıza girebilir. Dahası, yılan zehri vücudunuzda çok hızlı hareket eder.

12. Yüze kloroforma batırılmış bir bez parçası ile bir kişiyi bayıltmak senaristlerin bir karakteri bayıltması için oldukça uygun bir yol. Ancak bu kimyasal insanları hemen bayıltmıyor. En erken 2 ile 5 dakika arası sürer ve bu bile ancak çok yüksek dozlarda mümkün olur.

13. Ray’in Jerry Maguire’a ve bize öğrettiklerinin aksine, insan kafası iki kilo ağırlığında değil. Genellikle 11 civarında olur. Ray bir çocuk olmasına rağmen kafası muhtemelen sekiz kilo ağırlığındaydı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Lafcok.com - Magazin - Gündem - Haber ve Eğlence Portali ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!