Uça: "Bize Her Gün Cumartesi!"

Uça: "Bize Her Gün Cumartesi!"
Uça: "Bize Her Gün Cumartesi!"
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çalışma hayatının en önemli göstergesi olan ofis kıyafetleri; özellikle pandemi döneminde evrime uğradı. Konu hakkında konuşan Ayşe Nazmiye Uça “İş hayatındaki disiplin anlayışının simgesi olan ofis kıyafetleri artık her gün cumartesiymiş rahatlığında” dedi. 

İş hayatında ofis kıyafetleri birçok nedenden dolayı disiplin kıyafeti olmaktan rahat çalışma anlayışına evrildi. Bunun nedenlerini Datassist YK Başkanı Ayşe Nazmiye Uça şöyle anlattı: “Ofis kıyafeti bir dönem çalışma hayatının özellikle beyaz yaka çalışanlarının hayatının en önemli göstergesiydi. Profesyonel çalışmanın hatta iş disiplininin ve performansın simgesi idi. Adı üzerinde ‘beyaz yaka’ idi ofis çalışanlarının tanımı. Birçok şirketin kıyafet yönetmeliği ve bu yönetmeliğin daha serbest olduğu zamanlar vardı. Cuma günleri ofise uygun bir serbestlik söz konusuydu. Özellikle pandemi döneminden sonra ofis kıyafetleri evrime uğradı.”

Uça: “Ne oldu da ofiste her gün Cumartesi olmaya başladı?”

Bu değişimde kadınların rolünden de bahseden Uça şöyle devam etti: “Kadınların iş hayatındaki yükselen sayısı, modanın hayatımızdaki önemi, çalışanların ofis kıyafetine para harcamak istememesi ve en nihayetinde pandemi ofis kıyafetlerini değiştirdi. Covid 19 pandemisi ile büyü bozuldu. Uzaktan çalışmanın neredeyse iki yıl boyunca norm haline gelmesi hem çalışanların hem işverenlerin eski kuralları sorgulamasına yol açtı ve pandemi sonrası ofis giyiminde rahatlık esas alınmaya başladı. Pandemi sırasında ofise gelişlerde kıyafet unsuru son düşünülen konu idi ve ofiste plates taytlarının görünmesi tam da bu zamana rastladı.

Uça: “Moda ve harcama tercihleri”

Bu değişimde moda sektörünün çok büyük bir etkisi var, şu anda kadınların iş yaşamına kabulünün ardından belki de erkek iş kıyafetlerini takip eden etek ve ceket takımlar ortada yok. Erkeklerde de ceket takım ve kravatın yerini rahat pantolon ve tişörtler hatta şortlar almış durumda. Bir diğer nedenin çalışanların giyime harcadıkları paranın azalması farklı konulara para harcamayı tercih etmeleri olarak söyleyebiliriz.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
bay_ld_m
Bayıldım
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
kahlaha
Kahlaha
0
cool
Cool
0
suskun
Suskun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Laf Çok - Magazin - Gündem - Haber ve Eğlence Portali ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!